Czy w 2021 roku warto jeszcze założyć bloga? Regularnie dostaję takie pytania od różnych osób, które kusi wizja rozpoczęcia działalności w internecie – i regularnie gryzę się z tym, co im odpowiedzieć. Bo najlepsza odpowiedź na to pytanie brzmi… TO ZALEŻY. W tym tekście wyjaśniam, od czego (i dlaczego) to zależy i czy blogowanie to na pewno najlepsza dla ciebie forma – oraz podpowiadam, jak zacząć, jeśli już zdecydujesz się założyć bloga.
Z życia blogera
Niech zabrzmią fanfary – dziś mój blog kończy 9 lat! W takich momentach lubię spoglądać w przeszłość i zastanawiać się nad drogą, którą przeszłam. I dlatego dziś z okazji urodzin bloga chcę się z wami podzielić (wydaje mi się, że dość cennym) doświadczeniem, jakie nabyłam przez tych 9 lat pisania. Trochę szkoda, że nie mogę się cofnąć w czasie i powiedzieć tego młodszej wersji siebie – ale może wam przyda się dziś ta wiedza. Oto 9 rzeczy, które chciałabym wiedzieć, kiedy zaczynałam blogować:
Lubię sobie pod koniec roku podejrzeć, które z moich tekstów najbardziej przyciągały waszą uwagę. W tym roku wśród najpopularniejszych tematów ewidentnie dominowały seriale, a najpopularniejszym formatem była lista z polecanką kilku(nastu) tytułów na dany temat (w ostatnim czasie zresztą to także mój ulubiony format). Przed wami lista 10 najpopularniejszych tekstów tego roku – jeśli któryś przegapiliście, zapraszam do nadrabiania!
Wszyscy to wiemy – rok 2020 był jednym z najwredniejszych w historii. A już z pewnością najgorszych, jakie wielu z nas pamięta. Ale kiedy ta katastrofa zwana rokiem 2020 dobiega wreszcie końca, z kronikarskiego obowiązku wypadałoby także zauważyć dobre rzeczy, które się w tym czasie wydarzyły. Bo (aż trudno w to uwierzyć!) parę takich było.
Kiedyś to było… W Polsce blogowanie zaczęło się stawać popularne w pierwszych latach XXI wieku – i był to bardzo specyficzny, trochę dziki okres, nie do końca przypominający dzisiejsze, wymuskane i sprofesjonalizowane blogowanie. Choć tego bloga prowadzę dopiero (?) od 2012 roku, śmiało mogę powiedzieć, że jako nastolatka załapałam się jeszcze na tę wczesną falę blogowania. Od 2005 lub 2006 roku pisałam opowiadanie w odcinkach osadzone w świecie Harry’ego Pottera, a wcześniej zdarzyło mi się też współtworzyć fan fiction o pewnym okołorockowym zespole… Jako że trochę zebrało mi się na nostalgię, przed wami dziesięć rzeczy, które pamiętam z tamtych czasów:
Rzeczywistość jaka jest, każdy widzi. W ostatnich tygodniach mnóstwo ludzi utknęło w domach i całkiem prawdopodobne, że jeszcze trochę sobie w tych domach posiedzimy. A pracować trzeba (zakładając, że ma się jeszcze taką możliwość). W moim stylu życia zmienia to niewiele, bo od lat pracuję z domu i temat dawno mam już uporządkowany – ale wiele osób znalazło się w dość nowej i często trudnej do ogarnięcia sytuacji. Korzystając więc z tego, że najwyraźniej przez ostatnie lata nieświadomie przygotowywałam się do bycia ekspertem w czasach zarazy, w tym tekście podpowiadam, jak efektywnie pracować z domu – i nie zwariować.
Jak być może zauważyliście, jestem maniakiem geekowskich gadżetów. Moja szafa składa się w dużej mierze z tematycznych koszulek, wejścia do mojego mieszkania strzeże Lord Vader, a w środku prawie na każdym kroku znajdziecie jakiś filmowy czy serialowy gadżet. Pomyślałam więc, że podzielę się z wami listą moich ulubionych sklepów, w których się w te wszystkie cuda zaopatruję – zwłaszcza, że taka lista może posłużyć także jako inspiracja do robienia prezentów waszym znajomym geekom. Wszystkie polecenia płyną prosto i szczerze z mojego serduszka.
Czy kiedykolwiek mijając na trasie Kraków-Katowice wyrastające spod ziemi futurystyczne kopuły, zastanawialiście się, co jest w środku? To nie tajemniczy ośrodek naukowy ani nie prototyp księżycowej bazy… Ten dosyć kosmiczny kompleks budynków skrywa w sobie największe i najnowocześniejsze studio filmowe w Polsce, a wewnątrz tajemniczych kopuł dzieje się prawdziwa kinowa magia. Za sprawą tegorocznej edycji festiwalu Off Camera miałam okazję odwiedzić Alvernia Planet – i mogę wam teraz zdradzić sekrety tego niezwykłego obiektu.