Zaczyna się prawie jak u Hitchcocka – od dramatycznej sceny otwierania czaszki ostrym narzędziem. Dalej jest już tylko ciekawiej, a kolejne historie i przypadki z książki Rahula Jandiala potrafią przerazić, wzruszyć i wprawić w bezbrzeżne zdumienie tym, jak skomplikowaną i jednocześnie delikatną konstrukcją jest ludzki mózg. Jak otworzyłem mózg. Lekcje życia od neurochirurga to wyjątkowa lektura, która zabiera nas w fascynującą podróż po tajemniczych zakamarkach ludzkiej czaszki.
Rahul Jandial to jeden z najlepszych amerykańskich neurochirurgów na co dzień pracujący w jednej z klinik w Los Angeles – a także edukator i popularyzator wiedzy o mózgu. W swojej codziennej pracy ratuje ludziom życie, leczy raka i zaburzenia neurologiczne, ale i bierze udział w przełomowych badaniach nad pionierskimi metodami leczenia. Wszystko to – od jego prywatnej drogi do zawodu neurochirurga, przez ogromną wiedzę praktyczną, po nadzieję na zrewolucjonizowanie terapii chorób nowotworowych mózgu – znajduje wyraz w jego najnowszej książce.
Jak otworzyłem mózg ma wszystkie zalety książki napisanej nie tylko przez jednego z czołowych specjalistów w swojej dziedzinie, ale także przez praktyka. To coś więcej niż teoretyczny wykład o poszczególnych obszarach i funkcjach ludzkiego mózgu. Neurochirurg Rahul Jandial bardzo sprawnie wciąga nas w sam środek akcji – zabiera nas na sterylne sale operacyjne, pozwala asystować przy odłupywaniu kawałków czaszki, dotykaniu mózgu, tropieniu guzów i krwotoków. Z każdym kolejnym rozdziałem coraz wyraźniej widać, że praca jest jego pasją – a on sam bezbłędnie potrafi przekazać tę pasję czytelnikom, sprawiając, że z łatwością angażujemy się w kolejne opisywane historie i z zapartym tchem czekamy na informację, czy pacjent przeżył, czy odzyskał zdolność mówienia albo poruszania ręką.
Rahul Jandial doskonale wie, jak przykuć i utrzymać uwagę czytelnika. Cała książka skonstruowana jest w taki sposób, by punktem wyjścia do opowiedzenia o kolejnych obszarach mózgu i kryjących się w nich zdolnościach były konkretne przypadki, z jakimi autor zetknął się z w swojej praktyce lekarskiej. Poruszające historie pacjentów po urazach mózgu, z padaczką albo guzami nowotworowymi i trudności, jakich doświadczają w ich następstwie, pozwalają uzmysłowić sobie, gdzie w naszej czaszce kryją się różne kluczowe funkcje i lepiej zrozumieć ich znaczenie.
Ale Jak otworzyłem mózg to nie tylko książka o neurologicznych problemach. To też krótka instrukcja lepszej obsługi zdrowych mózgów, która może się przydać każdemu z nas. Autor obala w niej najpopularniejsze mity na temat rozmaitych substancji czy praktyk mających rzekomo podnosić wydajność ludzkiego umysłu. W zamian za to, posiłkując się swoją wiedzą, wieloletnią praktyką i wynikami najnowszych badań, podpowiada, co naprawdę możemy zrobić, by wspomóc koncentrację, kreatywność czy pamięć i stworzyć naszym umysłom najlepsze warunki do pracy i rozwoju. Jak długo powinniśmy spać? Jaka dieta sprzyja naszym mózgom? Czy nauka języków chroni przed demencją? Czy fantazjowanie na jawie zwiększa kreatywność? Na te i wiele innych praktycznych pytań autor odpowiada w konkretnych słowach i w oparciu o solidny przegląd najbardziej aktualnych naukowych badań.
Jak otworzyłem mózg to pasjonująca podróż w świat neurochirurgii, po którym oprowadza nas doskonały przewodnik łączący w sobie ogromną kompetencję z talentem do opowiadania w przystępny sposób nawet o najbardziej skomplikowanych i zadziwiających procesach zachodzących w ludzkim ciele. Zdecydowanie warto się w tę podróż wybrać i dać się zadziwić!
Tekst powstał we współpracy z wydawnictwem Feeria Science